Wszystkie dzieci uwielbiają bajki i książeczki. Niestety coraz więcej rodziców rezygnuje z codziennego rytuału czytania dziecku bajek, na rzecz animowanych seriali, które można bez problemu włączyć w telewizji. Jednak warto, poświęcić chwilę na oglądanie z dzieckiem kolorowych obrazków, na kartach książek i opowiadanie co się na nich znajduje, a z czasem na czytanie mu „poważniejszych” bajek. Tak spędzony czas z pewnością zacieśni więzi między rodzicem i dzieckiem oraz zachęci je do poznawania otaczającego je świata. Książeczki trzeba dopasować do wieku dziecka, gdyż na każdy etapie rozwoju malucha będzie interesowało go co innego. Co zatem zaciekawi niemowlaka, a co starszaka? Oto kilka ciekawych propozycji.

Czarne – białe

Dla najmłodszych dzieci najlepiej wybrać książeczki, w których będą przedstawione proste obrazki – najlepiej jedynie zarysy konkretnych przedmiotów w kontrastujących ze sobą kolorach. Przeważnie jest to biały i czarny, gdyż to właśnie te dwa kolory na początku rozróżnia dziecko najlepiej. Książeczki takie z reguły są dostępne w różnych wersjach tematycznych, w jednej przedstawione są kształty zwierząt, w innej przedmioty, które można znaleźć w domu. Nieco starsze dzieci, u których wykształcił się już prawidłowo zmysł wzroku bardziej zadowolone będą z książeczek, w których znajdują się kolorowe, realistyczne ilustracje, bądź fotografie. Dodatkową atrakcją będzie, jeśli rodzice w czasie czytania będą naśladowali odgłosy jakie wydają z siebie zwierzęta, albo instrumenty muzyczne, czy też inne rzeczy.

Książeczki do kąpieli

Ciekawym rozwiązaniem zarówno dla rodziców jak i ich pociech są książeczki, które popularnie nazywane są książeczkami do kąpieli, z uwagi na to, że są wykonane z odpornych na wilgoć materiałów. Kąpiel z taką książeczką z pewnością będzie bardzo ciekawa. Maluchy uwielbiają tego typu książeczki również z uwagi na to, że często znajdują się w nich ukryte grzechotki lub piszczałki. A co najważniejsze mogą robić z nimi dosłownie wszystko – wyginać „kartki”, a nawet testować ich smak, czego nie mogą robić w przypadku innych książek.

Książeczki edukacyjne, interaktywne

Ciekawym sposobem na zachęcenie malucha do obcowania z książkami jest podarowanie mu książeczki interaktywnej, która pozwoli mu samodzielnie odkrywać ukryte w niej niespodzianki. Warto tutaj wspomnieć, że takie książeczki oprócz doskonalej zabawy, dają dziecku możliwość ćwiczenia nowo nabytych umiejętności z zakresu koordynacji wzrokowo – ruchowej. Przykładem takiej książeczki może być książeczka edukacyjna Snoozebaby. Posiada ona wmontowane, bezpieczne lusterko (lusterko to jeden z ulubionych elementów zabawek interaktywnych wszystkich dzieci), postaci zwierzątek oraz wiele ukrytych niespodzianek. Jest także wykonana z miękkiego pluszu i podobnie jak inne produkty tej firmy posiada metki, które dzieci bardzo lubią.

Klasyka bajek

Starszakowi można podarować książeczki z bajkami. Na początku nie mogą one być z byt długie, gdyż po pewnym czasie dziecko znudzi się czytaną opowieścią i zajmie czymś innym. Mogą to być na przykład bogato ilustrowane skrócone wersje klasycznych bajek lub też opowieści o przygodach autek, samolotów czy sympatycznych dinozaurów. Z czasem dopiero można wprowadzać coraz bardziej skomplikowane utwory, zaś klasyczne baśnie czy bajki czytać po kilka stron przerywając w miejscu, które sprawi, że dziecko samo z ciekawością będzie czekało na ciąg dalszy następnego dnia.

Warto pamiętać o tym, że dziecko, któremu czyta się od najmłodszych lat lepiej się rozwija pod względem umysłowym – w przyszłości lepiej przyswaja wiedzę, a także jest bardziej ciekawe otaczającego je świata i procesów w nim zachodzących.

Książeczka edukacyjna Snoozebaby – cena 95 PLN

Książeczka edukacyjna Snoozebaby

Książeczka edukacyjna Snoozebaby – cena 95 PLN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książeczka edukacyjna Snoozebaby

Książeczka edukacyjna Snoozebaby – cena 95 PLN

Książeczka edukacyjna Snoozebaby

Książeczka edukacyjna Snoozebaby – cena 95 PLN

Książeczka edukacyjna Snoozebaby

Książeczka edukacyjna Snoozebaby – cena 95 PLN