Początki karmienia piersią pierwszego dziecka mogą okazać się bardzo trudne z kilku powodów – po pierwsze trzeba nauczyć się prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Po drugie –  drugie delikatne  brodawki piersiowe mogą być podrażnione. U niektórych kobiet już sam fakt urodzenia dziecka i rozpoczęcia laktacji sprawia, że brodawki robią się bardzo wrażliwe i na mocniejszy dotyk reagują bólem.

Z karmieniem wiąże się też kilka innych dolegliwości, np. zatory kanalików mlekowych, które bardzo często występują przy nawale pokarmu. Między innymi z uwagi na strach przed bolesnością piersi wiele młodych mam nie próbując rezygnuje z naturalnego karmienia. Niekiedy ból czy rany są tak duże, że wymuszają konieczność przerwania podawania piersi dziecku na czas leczenia. Jednakże jak w każdym przypadku lepiej zapobiegać lub działać przy pierwszych objawach niż później zdać się na konieczność przyjmowania silnych leków i odstawienie dziecka od piersi. Istnieją różne sposoby na złagodzenie bólu i podrażnień w czasie karmienia piersią. Są to zarówno sposoby domowe, z jakich z powodzeniem korzystały już nasze prababki, jednakże warto zapoznać się również z tymi, jakie wykorzystują najnowsze technologie i wyniki długoletnich badań.

Liść kapusty…

Wyciągi z soku ze świeżej kapusty znane są ze swoich właściwości ściągających oraz łagodzących. Między innymi dlatego już od wielu lat z powodzeniem zaleca się jako pierwszy środek łagodzący przyłożenie schłodzonego, ponakłuwanego widelcem liścia białej kapusty do obolałej piersi. Chłód łagodzi ból, zaś sok wydobywający się z nakłuć przenika do skóry i łagodzi obrzęki. Działa również delikatnie antyseptycznie.

Nakładki silikonowe

Ogromną popularnością cieszą się nakładki silikonowe, które są elastyczne i dzięki dziurkom, jakie się w nich znajdują umożliwiają karmienie piersią. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że nie każde dziecko będzie chciało ssać pierś z nakładką i nie w każdym przypadku one pomogą, szczególnie że używając takich silikonowych nakładek i tak należy dodatkowo kupić maść łagodzącą podrażnienia.

Nakładki z metali szlachetnych

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o nakładki na piersi wykonane z metali szlachetnych takich jak na przykład srebrne nakładki na brodawki piersiowe Silverette,  które po raz pierwszy były używane przez włoskie mamy.

Silverette to dwie malutkie nakładki wykonane ręcznie ze srebra najwyższej próby (925). Są higieniczne, łatwe w użyciu i bardzo skuteczne. Chronią i dezynfekują brodawki piersiowe, przez co zapobiegają powstawaniu ran i podrażnień. Silverette są używane i polecane na oddziałach położniczych wielu włoskich szpitali, co świadczy o medycznym charakterze produktu.

Srebrne nakładki na brodawki piersiowe Silverette; cena: 220 pln